← НАЗАД НА БОЗА

Домашна козметика од јапонско јаболко

Домашна козметика од јапонско јаболко
2758 Читања

Придонесот на јапонското јаболко во борбата за убавината може да е навистина голем. Ова јаболко има магичен ефект за вашата кожа, бидејќи е многу хранливо, со силно изразени хидратантни својства како и за тонирање на кожата. Исто така допринесува за темелно чистење на порите и како превенција од акни.

За приготвување на маската ви се потребни едно добро узреано рајско јаболко, две лажици кисело млеко и една лажичка маслиново масло.  Излупете го јаболкото и смелете го со блендер за да се добие смеса како пире. Додадете ги маслото и киселото млеко и повторно измешајте. Нанесете ја маската на добро исчистено лице и оставете да делува 15 -20 минути.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk