← НАЗАД НА БОЗА

Лек за проширени пори

Лек за проширени пори
4509 Читања

Кога лојните жлезди работат интензивно, тогаш кожата на лицето трпи, се предизвикуваат акни, се појавуваат проширени пори во кои се собира нечистотија, па така неизбежни се и митисерите.

Таквата кожа треба двапати на ден да ја чистите со лосион и редовно да нанесувате соодветен крем. Откако ќе го  изложите лицето на пареа, треба да го третирате со пилинг кој можете да го направите од пченкарно брашно и вода или пак, шеќер, маслиново масло и сок од лимон, во зависност од тоа што имате во кујната. За кое и да се одлучите, лицето масирајте со го нежни, кружни движења. Кожата ќе биде чиста, но и мека.

За крај, нахранете го лицето со маска од една лажица квасец и половина лажица лимонов сок, нанесете ја и држете ја на лицето 15 минути. Можете да се обидете и со краставица. Исечете ја на тркалца, посипете ги тркалцата со мелени лешници и пред нанесување на лицето држете ги во фрижидер еден час. Оваа маска можете да ја нанесувате секој трет ден.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk