Мојата кујна

Направете вкусен компот од дуња!

Сега е идеално време за овој вкусен рецепт! Дуњата е овошје кое е богато со многу витамини. Обезбедете го внесувањето на овие витамини и во текот на зимата. Затоа направете го овој компот:)

СОСТАВ:

*1 кг дуња

*1,5 кг шеќер

ПОДГОТОВКА:

Исчистете ја дуњата од својата кора, исчистете една четвртина и отстранете го семето. Пред да почнете да ја чистите дуњата, ставете во тенџере вода на рингла за водата да моќе да врие. Исчистете ја дуњата одма и ставете ја во вода за да не може да поцрвене. Дуњата прелијте ја со сируп кој го имате добиено кога шеќерот ќе го истурите со малку вода и ќе врие.

Напиши коментар