Мојата кујна

Оригинален рецепт за греено вино со праски

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3   супени лажици шеќер

100 милилитри Црвено вино

10 грама сецкан свеж ѓумбир

300 грама праски

1 кесичка Ванилин Шеќер

 

Време за подготовка: 10 мин.

Време за готвење: 20 мин.

ПОДГОТОВКА:

Виното сипете го во сад и загрејте го, па во него стопете го шеќерот и

ванилиниот шеќер. Праските исцедете ги од сокот, ставете ги во сад  и

прелијте ги со подготвениот сируп од вино.

Уживајте во ориенталниот вкус.

Напиши коментар