← НАЗАД НА БОЗА

Островот на боровите – Нова Каледонија

Островот на боровите – Нова Каледонија
2556 Читања

Ова е едно од островите кои го образуваат архипелагот Нова Каледонија во Тихиот океан. Островото на боровите случајно го открил капетанот Џејмс Кук во 1774 година додека пловел кон денешен Нов Зеланд. Кук никогаш не бил на островот но тој го има дадено ова име кое и денес постои.

Островот многумина го опишуваат како нај волшебното место во архипелагот Нова Каледонија. Островот нема туризам, но плажите, преубавото тиркизно мора, високите борови, морскиот свет се во невидено божествена хармонија која нуди одмор за цел живот.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk