Мојата кујна

Пире од костени

Секое годишно време со себе носи и посебни плодови и продукти. Нивното добро комбинирање значи да се добие вистински специјалитет.

 СОСТОЈКИ (4−6 порции)

• 1 кг костени

• 1 мала лажица шеќер

• 100 гр путер

• малку млеко

• малку рум

• шлаг

ПОДГОТОВКА

Засечете ја лушпата на костените и ставете ги во засладена вода која врие. Откако ќе се сварат, отстранете ја лушпата и испасирајте ги.

Додадете малку топло млеко, рум и измиксан путер.

Сите состојки добро измешајте ги, пропасирајте ги и распоредете ги во неколку порции. По желба декорирајте со шлаг.

Напиши коментар