Мојата кујна

Сезона на круши! Време е да направите вкусен ликер

СОСТОЈКИ:

*1 кг круши

*1 кг шеќер

*1 л ракија

ПОДГОТОВКА:

Зрелите круши добро измијте ги, исецкајте ги на тенки парчиња, ставете ги на чиста даска, покријте ги со газа ( за заштита од прашина и инсекти ) и сушете ги на сонце две до три недели.

Потоа сувите круши исецкајте ги на ситни парчиња, па за секое шише од литар одвојте по 200 грама од сувите крушки со 100 г шеќер и прелијте со алкохол. Шишето добро затворете го и ставете го на топло место месец дена.

 

Напиши коментар