← НАЗАД НА БОЗА

Шминката може да ја отстраните и со продукти од вашиот фрижидер

Шминката може да ја отстраните и со продукти од вашиот фрижидер
1227 Читања

Млеко и јогурт

Млекото како спој на витамини и протеини, ја храни кожата и ја прави мека, така што совет за оваа вечер е да потопите млеко на памук и да го исчистите лицето. Постапката повторете ја барем два пати, па кожата потоа исплакнете ја со вода.

Ако имате сува кожа, тогаш земете млеко со повеќе масленост. Исто така, одлично средство за чистење на шминката од лице се добива од мешавина на млеко и чај од нане.

Масло од репка и рузмарин

За отстранување на сенката и маскарата, освен маслиново масло можете да користите и кокосово масло, кое исто така е одличен отстранувач на шминка. Малата количина на масло ставете ја на парче памук. Држете го памукот 20 секунди на капакот на очите и нежно избришете ја шминката.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk