Медот е храна број еден од сите листи на домашната нега на телото. Намалувањето на појавата на брчки делува антисептички. Ја чисти, навлажнува и храни кожата, ги отстранува солите и киселините и ја подобрува циркулацијата. Вистински колега меѓу храната што цел живот е поврзана со здрави очи и одличен вид – морков! Со оглед на тоа дека е вистински рудник на витамин А, помага во спречувањето на порите, и слабеењето на ткивата. Успешно ги чисти порите од мртви клетки на кожата, го намалува црвенилото и ги отстранува мозолчињата.

Маската ставете ја еднаш неделно на лицето.

СОСТОЈКИ:

*1/ 3 чаша сок од морков

*пола портокал

*една лажица мед

Сите состојки измешајте ги во сад додека не се згуснат. Пастата нанесете ја на чисто лице, оставете ја 10 минути и исплакнете со млака вода.

Напиши коментар