← НАЗАД НА БОЗА

Со храна до поголема мускулна маса

Со храна до поголема мускулна маса
2093 Читања

Оние кои сакаат да вежбаат со цел да добијат поголема мускулна маса, треба да знаат дека правилната исхрана е побитна од самото вежбање. Многу чест вид на исхрана кај оние кои вежбаат е пилешко, јајце, ориз, компир, туна. И тука грешат.

Ако напорно вежбата, а вашето дневно мени изгледа слично на ова подоле, тогаш време е за промена:

7 часот – 4 јајца, една жолчка, банана, 2 дл млеко

10 часот – бурек, пирошка со сирење, 360 гр јогурт

14 часот – зеленчук, бело месо со ори, 25 гр јаглехидрати по вежбање

17 часот – протеински шејк

20 часот – 4 јајца, една жолчка, 50 гр житарици, 2 дл млеко

22 часот – протеински шејк

Интензивното вежбање и исхрана слична на оваа може да ја зголеми мускулната маса, но може да доведе и до губење килограми. Сепак оваа исхрана премнгоу се базира на протеини, а мастите се сосема запоставени. Тоа е веројатно и причината за губењето килограми. Нема потреба да се ограничувате само на бело месо, доволено е да јадете црвено, а пригответе го со маслиново масло.

Во меѓу оброците слободно можете да си дозволувате мусли бар или енергетските плочки. А наместо еден оброк протеински шејк, можете да си приготвите нешто со поголема калориска вредност и високи јаглехидрати, масти и малку протеини.

 

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk