← НАЗАД НА БОЗА

Со природни состојки против недостатоците

Со природни состојки против недостатоците
1045 Читања

Отстранување на мртвите клетки

Нема потреба да трошите куп пари на скапи препарати за чистење на телото. Со овој рецепт ќе успеете да заштедите пари. Навлажнете ја саканата површина и потоа ставете лажички од морска сол. Бидете внимателни кога станува збор за лицето, избегнувајте ја областа околу очите.

Бели нокти

Многу третмани за убавина од домашните средства се однесуваат на ноктите. Жолтата боја е непријатна а на никој нема да му биде интересно доколку ставате темен лак за да го сокриете тоа што се наоѓа под. За повторно да имате здрава боја на ноктите исчистете ги со стара четка за заби и паста за белење на забите.

Брчките не стојат убаво

Зеленото грозје без семки има исти состојки како кремата против брчки. Исечете го грозјето на половина и внимателно ставете го на вратот и лицето. Нека постои 20 минути и потоа исчистете го лицето.

Совршена маска

Медот има антитела кои природно го смируваат, а ќе го сакате уште повеќе откако ќе го примените и после примената го осетите под прстите како мазна кожа.

Меки стапала

Овој совет ќе ве научи како да направите лосион за стапала кои ќе ви ги направат меки и освежени. Многу освежувачки и релаксирачки во исто време. Измешајте 250 мл сок од лимон со половина лажичка масло од нане, 2 лажици маслиново масло и 60 мл млеко, па дополнете доволно за да ги потопите нозете во легенот. После неколку недели вашите стапала ќе  бидат неверојатно нежни.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk