Убавина

Спречете го стареењето на кожата

Повеќето жени кои поминале низ менопауза, знаат дека имаат напади на топло. Една од карактеристиките на менопаузата е ноќното потење. Главен кривец за сувата кожа во менопаузата се хормоните, особено естроген. Естрогенот го потиснува формирањето на колаген, кој е одговорен за меката кожа. Како менопаузата се наближува така произведувањето на естроген се намалува и сувата кожа станува реалност.

За сувата кожа да ја претворите во мека и свежа, експертите советуваат- да земете добра есенцијална масна киселина омега 3, ореви, риба, соја – помага во правење на природна заштитна кожа.

Не пробувајте да ставате крема за сончање, изберете заштитен фактор 20. Претераното излегување на сончеви зраци ќе предизвика правење на брчки, флеки… Затоа купете УВА и УВБ заштита.

Користете благ сапун- мирисните и антибактериски сапуни можат да бидат груби кон кожата на вашето лице.

Напиши коментар