Мојата кујна

Вкусен италијански сендвич

Кој не сака добро сирење на скара?

Овој рецепт е италијански, и се припрема прилично едноставно. За да го подготвите потребно ви се природни и свежи состојки:

Тост леб

Оригано

Лук

Домати

Бибер

Маслиново масло

Моцарела

Босилок

Најпрво ставете го босилокот, маслиновото масло и лукот и изблендирајте ги. Зачинете со сол и бибер.

Потоа премачкајте ги лепчињата со овој намаз – песто, ставете ги парчињата моцарела, доматите пресечени на тркалца, ставете оригано и затворете со друго парче леб.

Така подготвените сендвичи ставете ги на скара.

Пред да ги послужите пресечете ги на половина.

Напиши коментар