Мојата кујна

Време за витамини! Направете вкусен пијалок од лимон

СОСТОЈКИ :

*500 грама шеќер

*2,5 дл вода

*16 лимон

ПОДГОТОВКА :

Шеќерот прелијте го со вода и сварете го како за слатко. Исцедете лимон и кога шеќерот ќе го зготвите ставете го внатре, па полека, со непрекинато мешање, додајте сок од лимон.

Добиениот сируп ставете го претходно во подготвени шишиња, а потоа херметички затворете ги.

Така пополнетите шишиња ставете ги во голем сад полн со топла вода и ставете го на ринглата додека водата не почне да врие. После тоа извадете го шишето и избришете го. Чувајте го остатокот од храната на ладно, суво и темно место.

Напиши коментар