Керозин

2012 Mosler Raptor GTR

Супер-автомобилот Mosler Raptor, официјално го презема името “Raptor GTR” и е верен на сите наши очекувања.

Американскиот супер-автомобил се напојува од 7,0-литарски твин-турбо V8 мотор. Но, наместо 650 коњски сили, Raptor GTR ќе ослободува застрашувачки 838 коњски сили под хаубата. Масивниот мотор на супер-автомобилот, шасијата и телото од јаглеродни влакна тежат само 1290 килограми, осигурувајќи дека Raptor GTR ќе биде во можност да испорача сооднос со тежината што е 36 проценти повисок од Bugatti Veyron. Тој постигнува од 0-100 км/ч во време од само 2,6 секунди и постигнува максимална брзина од 390 км/ч.

Голем недостаток кај Raptor GTR, барем што се однесува до нашите банкарски сметки, е цената од $ 700.000 :)))

Напиши коментар