Мојата кујна

Бадем торта

Потребни состојки:

–      5 жолчки

–      200 гр шеќер во прав

–      600 гр мелена плазма

–      100 гр мелени бадеми

–      125 гр путер

–      2 дл сок од праска

–      слатка павлака

–      2 реда чоколада за готвење

Подготовка:

Жолчките и шеќерот изматете ги на пареа. Мелената плазма соедните ја со мелените бадеми и прелијте ги со сокот од праска. Додадете го кремот од жолчки и шеќер, а потоа додадете го претходно изматениот путер. Ставете ја смесата во калап и целата премачкајте ја со изматена слатка павлака. Декорирајте со изрендана чоколада и рендани бадеми.

Напиши коментар