Мојата кујна

Банана коцки

 

Состојки:

180 гр. Маргарин

180 гр. Шеќер

180 гр. Брашно

3 јајца

Пециво

1 мала лажичка сода

1 мала лажичка ванилин шеќер

2 мали лажички цимет

75 гр. Рендано чоколадо

3 зрели банани

Подготовка:

Маргаринот и шеќерот добро сматете ги, потоа додавајте едно по едно јајце. Смесата добро се меша после секое ставено јајце во неа. Брашното, пецивото, содата, ванилин шеќер и циметот измешајте ги во една здела и потоа истурете ги врз тестото. Сето тоа заедно добро измешајте го. На крај издробете ги бананите и заедно со чоколадото додадете ги во тестото.

Колачот се пече 55 минути на 180 степени.

Напиши коментар