Мојата кујна

Бела бајадера

Потребни состојки за темен фил:

–          2 дл вода

–          300 гр шеќер

–          125 гр путер

–          500 гр мелена плазма

Потребни состојки за белиот фил:

–          1 дл вода

–          200 гр шеќер

–          125 гр путер

–          200 гр млеко во прав

–          100 гр кокос

Подготовка:

Темниот фил: Сварете ги водата, шеќерот и путерот и ставете ја мелената плазма.

Белиот фил: водата, шеќерот и путерот сварете ги. Тргнете од оган па додајте го млекото во прав. Убаво измешајте и ставете го кокосот.

Кога ќе се изладат филовите најпрво ставете слој од темниот фил, па ставете го целиот светол фил, и одозгора ставете ја другата половина од темниот фил. Најдобро е колачот да го оставите во фрижидер за да се стегне, а потоа пресечете го на парчиња.

 

Напиши коментар