Мојата кујна

Бели бомбици

Потребни состојки:

–          200 гр маргарин

–          200 гр шеќер во прав

–          2 кесички ванилин шеќер

–          250 гр кокосово брашно

–          2 лажички рум

–          Една кесичка инстант кафе

За глазурата:

–          200 гр бела чоколада

–          5 лажици масло

Подготовка:

Пенесто изматете го маргаринот со шеќерот во прав, па додајте го кокосовото брашно. Загрејте го румот и во него сипете го инстант кафето. Измешајте го со смесата која ја подготвивте и оставете ја нека се излади. Потоа од смесата правете мали топчиња. Ставете ги топчињата во фрижидер да се стегнат, а за тоа време направете го преливот. Ставете го маслото и белата чоколада на умерен оган да се растопат. Откако ќе добиете еднолична смеса, секоја бомбица боцнете ја на чепкалка и потопете ја во белиот сос. Одозгора може да ги прелиете со чоколаден прелив или пак да ги посипете со сецкани ореви или лешници.

Напиши коментар