Мојата кујна

Бразилска мока

За денес се најавуваат високи температури, а против истите ние Ви предлагаме… идеално освежување !!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 јајца

150 грама шеќер

1 лажица какао

1 лажица инстант кафе

200 милилитри млеко

250 милилитри слатка павлака

1 крупно рендано чоколадо

1 пакување крем шлаг

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Пенасто изматете ги јајцата и шеќерот, додадете го какаото, кафето млекото и изматената слатка павлака. Смесата ставете ја во фрижидер да отстои 2 часа пред да ја сервирате. Излијте ја смесата во чаши за сервирање кои претходно сте ги украсиле со шлаг и рендано чоколадо.

Уживајте во свежиот вкус!!!

Напиши коментар