Мојата кујна

Brownies – американското чудо од колач

Тоа се оние феноменални,  големи коцки со кафеава боја од американските филмови. Секој љубител на чоколадото и неговите деривати е свесен за овој чоколаден „ шок“ а што е најважно- лесен е за подготовка.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 грама црно чоколадо ( по можност со поголем процент на какао)

200 грама путер

200 грама шеќер

4 цели јајца

100 грама брашно

1 лажица сув квасец

Малку сол ( на врвот од ножот)

ПОДГОТОВКА:

Прво се става 200 грама црно чоколадо да се топи на пареа. Се земаат два пластични садови, од кои во едниот се издвојуваат 4 белки, а во другиот 4 жолчки. Во белките се става малку сол, а во жолчките се додава 200 грама путер ( омекнат на собна температура) и 200 грама шеќер.  Со миксер, се матат белките за да се добие цврст шлаг, а потоа се матат жолчките, путерот и шеќерот додека не настане пена. Потоа се префрла густиот шлаг, во садот со јајца, путер и шеќер и сето тоа се меша со лажица.  Се додава 100 грама брашно, 1 лажица сув квасец и се промешува. Во меѓувреме, чоколадото се растопило на пареа и истото се додава на смесата и сето тоа се меша се додека не се соедини.

Во тава за печење со дијаметар од околу 27 сантиметри се става хартија за печење и се префрла целата смеса. Колачите се печат во загреана рерна на 180 степени, околу 15-20 минути. Бидете внимателни да не ги препечете, бидејќи не смеат да бидат суви. После 15 минути со чепкалка проверете дали колачот е доволно испечен. Ако извлечете чиста чепкалка, значи дека е готово.

Колачот се лади и се сече на коцки и се служи.

Уживајте!!!

Напиши коментар