Мојата кујна

Чоколадна торта од палачинки

Доколку Ви снема идеа како да ги изнанадите најблиските…пробајте ја чоколадната торта од палачинки.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

За палачинки:

3 јајца

250 грама брашно

200 милилитри млеко

Прстофат сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во подлабок сад измешајте ги јајцата, прстофат сол и млекото, се непрестајно мешање додавајте те го брашното. Смесата оставете ја да отстои околу половина час и испржете палачинки.

За фил:

1 ½ чаша слатка павлака

3 лажици какао

3 лажици ванилин шеќер

1 лажица екстракт од ванила

1 лажиче ликер од лешник

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изматете ја павлаката според упатството на пакувањето. Постепено додавајте го ванилиниот шеќер и какаото. На крај додадете го екстрактот од ванила и ликерот, измешајте убаво за да добиете еднолична маса.

Чоколадна глазура

100 грама црна чоколада

½ шолја слатка павлака

1 лажичка ликер од лешник

Чоколадото искршете го на парчиња и ставете го во сад. Павлаката ставете јана оган и кога ќе почне да врие претурете ја во садот со чоколадото. Убаво измешајте ги чоколадото и павлаката додека не добиете еднолична маса, а потоа додадете го ликерот.

Редоследот на редење на тортата е – палачинка – фил, завршете до палачинка и одозгора ставете ја чоколадната глазура.

Декорирајте со карамелизирани овошја по Ваша желба!!!

Уживајте во вкусот!!!

Напиши коментар