Мојата кујна

Чоколадни бомбици

Кога ви се јаде нешто благо, а не ви се чека…

Потребни состојки за бомбиците:

–      20 гр мелени бисквити

–      20 гр шеќер во прав

–      20 гр мелени бадеми

–      мед

–      половина чоколада за готвење – изрендана

–      1 кесичка ванила

За преливот:

–      изрендана чоколада – за да ги извалкате бомбиците

–      путер

–      млеко

–      лешници

–      чоколада

Подготовка:

Измешајте ги состојките за бомбици и ако има потреба, ако смесата е премногу мека додадете уште мелени бисквити. Обликувајте мали топчиња, а во секое од нив ставете по еден цел лешник. Растопете ја чоколадата бела или црна, по ваша желба со две лажици млеко и 2 лажици путер. Бомбиците потопете ги во растопеното чоколадо, а потоа извалкајте ги или посипете ги со изрендана чоколада.

 

Напиши коментар