Мојата кујна

Чоколадни срциња

Не мора да ги подготвите овие чоколадни срциња за саканиот, може да ги направите и за себе. Дајте си малку љубов и време за себе.

Потребни состојки:

–      200 гр мелени ореви

–      150 гр шеќер во прав

–      100 гр мелени бисквити

–      изрендана кора од 2 портокали

–      100 гр путер

–      малку рум

–      чоколада за глазура, по ваш избор.

Подготовка:

Измешајте ги состојките и направете тесто со малку рум. Работната површина премачкајте ја со шеќер и расукајте кора. Со модлици исечете срциња. Оставете малку да се стегнат па прелијте ги со растопена чоколада.

Напиши коментар