Мојата кујна

Чорба од шампињони

Ви ја предлагаме оваа неверојатно вкусна чорба од шампињони. Овој топол оброк е одличен предлог за сите оние кои закаат оброкот да го започнат полека, со топла чорба. Може да се служи со леб.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

300 – 400 грама шампињони

3 децилитри млеко

Малку тестенини

1 глава црн лук

7 лажици брашно

Зачин  С

Кисела павлака

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА :

1. Ситно исецкајте ги шампињоните и лукот и динстајте ги на масло за готвење.

2. Кога ќе омекнат, додадете го брашното, а кога и тоа ќе се испржи додадете го млекото. Внимавајте да не се создадат грутки, додадете и малку вода.

3. Гответе така 20 минути, а потоа додадете ги тестенините и зачинот С.

4. Варете ја чорбата уште 10 минути, а потоа додадете ја и киселата павлака.

Уживајте!!!

Напиши коментар