Мојата кујна

Cordon blu – класиката на француската кујна

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

4 парчиња пилешки гради

1 китка магдонос

150 грама крем сир

4 парчиња шунка

1 лажица брашно

1 јајце

6 лажици презла

3 лажици масло за јадење

Сол и бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечкајте го магдоносот и измешајте го со крем сирот, посолете и ставете бибер.

Со остар нож исечете ги пилешките гради на половина ( не ги сечете до крај), расклопете ги и истолчете ги со толчник. На секое парче месо ставете по еден круг шунка и предходно подготвениот крем сир со магдонос, преклопете го месото и прицврстете ги краевите со чепкалки за заби.

Месото извалкајте го брашно и во разматеното јајце и на крајот во презла. Пржете на веќе загреана тава на среден оган 5 минути секоја страна

Совет

Cordon blue е најдобро да се сервира со обарен компир и свежа салата.

Уживајте!!!

Напиши коментар