Мојата кујна

Деликатесни филети од риба во тесто од пиво

Воодушевете ги пријателите со умешноста за спремање на специјалитети од риба !!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

Брашно

2 децилитри пиво

2 јајца

1 килограм филети од риба

Масло за јадење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Филетите од риба ( замрзнати или свежи ) потребно е убаво да се исушат односно да им се отстрани влажноста. Тоа најдобро ќе го сторите со крпа, избегнувајте салвети и хартија затоа што филетите ќе се залепат на хартијата.

Откако убаво ќе ги исушите филетите, извалкајте ги во брашното и истресете го вишокот на брашно.

Искршете ги јајцата, додадете го пивото и постепено ставајте го брашното. Треба да добиете густа смеса. Откако ќе ја направите смесата оставете ја 15 минути на собна температаура и потоа повторно измешајте ја убаво ( или измиксирајте ја).

Во смесата извалкајте ги побрашнетите филети од риба. Исцедете го вишокот смеса.

Пржете на температура од 170 степени Целзиусови додека филетите не добијат златна боја.

Вкусот е чудесен…

Уживајте!!!

Напиши коментар