Здраво тело

Диета со интегрални житарици

Редовно конзумирање на најмалку еден оброк кој содржи интегрални житарици, занчајно ги намалува телесните маснотии акумулирани околу половината, а почестата употреба -на неколку оброци со интегрални житарици дневно, доведува и до намалување на килограмите и до подобрување на здравјето! Има ли причина да не ја пробате следната диета која трае само 7 дена, а може значително да ви го подобри здравјето и да отстраните до 4,5 килограми?

Една недела исхрана со интегрални житарици

Исхраната со цели зрна обновува и поттикнува здрава активност на дигестивниот тракт и го храни телото со витамини, минерали, пулпа и биоактивни супстанции. За една недела ќе изгубите 4,5 кг. Ако не ви се допаѓаат житариците, или имате проблем да најдете, одберете ги омилените и со нив заменете ги оние што не ви се допаѓаат или немате во моментот и ги користете ги наизменично. Помеѓу оброците може да се пиете негазирана минерална вода, зелен чај и свежи цедени сокови. Кога ќе завршите со диета, јадете помалку месо некое време. Ако продолжите да јадете житарици (и суво грозје и кајсии), можете да изгубите 9 кг за 6 недели. Одлична пропратна појава на оваа диета е: ако имате акни или само повремено ви излегуваат мозолчиња, вашата кожа ќе се исчисти и проблемот ќе исчезне.
Забелешка: Исклучете сол, шеќер и алкохол додека сте на диета!

Подгответе дневна порција: земете 180гр пченични зрна, додадете ¾ литри зовриена вода и варете 20 минути на тивок оган.

Појадок: житарици + замена за шеќер + 1дл топло млеко

Ручек: 1 чаша супа од зеленчук + ½ кромид + житарици

Вечера: житарици + 1,25дл јогурт + замена за шеќер + цимет

Напиши коментар