Здраво тело

Диета со модар патлиџан – 16 кг за 2 седмици

Овој метод за слабеење се смета за многу полезен и е планиран за 14 дена, период во кој ќе ослабнете околу 16 кг. Модриот патлиџан содржи големи количини манган кој од своја страна учествува во активирање на метаболизмот, елиминирање на водата од организмот и ефикасно разградување на масните наслаги.

Појадок

Појадокот во продолжение на две седмици е ист. Земете еден голем патлиџан, излупете го, исечете го на парчиња и посолете го со морска сол. Оставете да отстои околу 20-30 минути за да се исцеди горчливиот сок. После тоа запржете го со една лажица маслиново масло и откако ќе се олади додадете 2-3 домати. На утринското мени додадете 2 белки од јајце.

Ручек

Ручекот се состои од парче посно месо 150 гр и порција зеленчук на пареа. Месото најдобро е да биде бело пилешко, мисиркино или риба. Треба да биде печено или варено. За порцијата зеленчук на пареа правилото е следново: 50% треба да биде модар патлиџан, а останатите 50% изберете ги вие.

Вечера

Вечерното мени се состои од еден печен модар патлиџан зачинет со 2-3 парчиња свеж лук, едно парче препечен црн леб и чаша кисело млеко.

Во текот на денот задолжително треба да конзумирате 3 чаши зелен чај без шеќер и да пиете колку може повеќе вода.

4 Коментари

Напиши коментар