Мојата кујна

Домашна цезар салата

Вкусете ја оваа салата и во домашни услови…

Потребни состјки за 4 лица:

 •       1 главица зелена салата
 •       2 домати
 •      200 гр бело пилешко месо
 •       100 гр димена сланина
 •       5 парчиња двопек
 •       сок од половина лимон
 •       100 гр мајонез
 •       лук
 •       200 мл кисела павлака
 •        сол, бибер
 •       масло
 •       пармезан

Подготовка:

Пилешкото месо исецкајте го на коцки и пропржете го на оган со малку масло. Потоа испржете ја сланината која претходно ја исецкавте на тенки и мали парчиња. Извадете ја од маслото, а потоа во неа пропржете го на кратко лукот и коцките двопек или кубети.

Во еден длабок сад ставете исецканата салата, пилешкото месо, доматите, сланината, пропржениот лук со кубети и измешајте. Во друг сад измешајте ги павлаката, мајонезот, сокот од лимон и зачините и со сосот прелијте ја салатата. Одозгора ставете неколку коцки кубет за декорација и посолете со пармезан.

Пријатен апетит

Напиши коментар