Убавина

Домашни, но неверојатно моќни “отстранувачи” на акни

Ако сакате да се спасите од досадните акни на лицето може да се обидете да го сторите тоа и дома, без да одите да ги посетувате скапите салони за убавина. Ова се домашни, но неверојатно моќни средстав кои едноставно ги бришат акните до лицето:

Маслиново масло

Ако сакате да го спречите појавувањето на акните тогаш чистете го лицето со малиново масло. Најпрво нанесете го на рацете, загрејте го со триење на дланките и намачкајте го лицето. Оставете нека делува барем 3 минути, а потоа избришете се со памук. Така ќе ги отстраните сите нечистотии од лицето.

Сода бикарбона

Направете густа паста од сода и малку вода. Со неа премачкајте ги акните и оставте нека делува цела ноќ.

Овесна каша

Направете овесна каша прелиена со топла вода. Оваа смеса ставете ја на лицето и оставете нека делува 15 минути.

Јаболков оцет

Измешајте јаболков оцет и вода, соодносот нека биде 1:3. Со овој раствор чистете го лицето, така акните набрзо ќе се исушат.

Напиши коментар