← НАЗАД НА БОЗА

Домашно топло чоколадо

Домашно топло чоколадо
2307 Читања

Потребни состојки за 6 особи:

–      6 шолји млеко

–      ¾ шолја шеќер

–      ¼ шолја какао

–      една лажичка ванила

–      чоколада со 70% какао

–      шлаг

Подготовка:

Млекото сипете го во големо тенџере и ставете го на тивок оган. Додека млекото се подгрева  измешајте ги другите состојки. Кога млекото ќе се стопли ставете ги состојките и мешајте. Пред да почне да врие сместаа тргнете ја од оган и сипете ја во стаклени чаши. Одозгора ставете шлаг.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk