Убавина

Две есенски маски од јаболко – за коса и лице

Јаболкото е исклучително богато со минерални материи ( калиум, калциум, фосфор, натриум, железо, и др) и витамини ( од групата Б, Ц, Е, ПП и фолна киселина).

Употребено како козметички препарат јаболкото ја прави кожата млада и еластична, а косата здрава и сјајна. Успешно се бори со слободните радикали, благодарение на флавоноидите и полифенолите кои ги има во завидни количини.

 

Есенска маска за коса

1 пасирано јаболко

1 жолчка

1 супена лажица мед

1 супена лажица сок од грозје

2 супени лажици печена тиква

Продуктите се мешаат заедно и се обработуваат во блендер со цел смесата добро да се изедначи. Се нанесува на косата, се витка со најлон и крпа и се остава да делува еден час.

 

Есенска маска за лице

3 супени лажици рендано јаболко

1 белка добро изматена

Крупно мелено пченично брашно или така наречената палента

Продуктите се мешаат и смесата се нанесува на лицето, вратот и деколтето. Се остава да делува 30 минути.

Двете маски ви препорачуваме да ги правите во текот на целата есенско – зимска сезона, еднаш седмично.

Напиши коментар