Мојата кујна

Експрес чоко торта

Потребни состојки:

–          150 гр путер

–          200 гр брашно

–          Половина кесичка пециво

–          30 гр какао

–          170 гр шеќер

–          1 кесичка ванила

–          4 јајца

–          125 мл јогурт

За филот:

–          100 гр путер

–          200 гр црна чоколада

–          200 мл слатка павлака

–          70 гр шеќер во прав

Подготовка:

За филот растопете ги сите состојки на тивок оган и мешајте повремено. Кога ќе добиете хомогена смеса тргнете го садот од оган и оставете на собна температура.

За бисквитот растопете го путерот  и малку изладете го. Во длабок сад ставете ги брашното, јајцата, какаото, пецивото, шеќерот, ванилата и убаво измешајте. Додадете го јогуртот, путерот и убаво затворете го садот. Енергично протресете го садот неколку пати.

Сипете ја смесата во плех обложен со хартија за печење и ставете го во рерна да се пече околу 30 до 40 минути на 160 степени. Оставете го бисквитот да се излади, и по 5 мин извадете го од плехот. Пресечете ја кората на два дела и филувајте ја едната кора, па преклопете и целата торта премачкајте ја со остатокот од филот.

Напиши коментар