Мојата кујна

Фламбирани банани

Овој класичен десерт за прв пат е направен во 1961 година во Њу Орлеанс.

Потребни состојки:

–      50 гр маргарин

–      1 шолја шеќер

–      цимет

–      4 банани

–      ¼ шолја рум

–      ½ табла чоколада

–      100 гр чоколадни трошки

–      сладолед од ванила

Подготовка:

Излупете ја бананата и пресечете ја на половина по должина , а потоа пресечете ја и попречно. Маргаринот исецкајте го на ситни парчиња, и чоколадата искшете ја на коцки. Ставете ги во еден сад да се растопат на средна температура. Додајте ги шеќерот и циметот и пржете 1 минута. Додајте ги чоколадните трошки и оставете ги нека се стопат. Додајте ги бананите и печете ги додека не омекнат, а потоа свртете ги и од другата страна. Тргнете ја тавата од оган и ставете го румот. Вратете ја тавата на оган внимателно и принесете го запаленото кибритче кон тавата, кога оганот ќе се запали тавата тргнете ја од оган.

Сервирајте со сладолед од ванила.

Напиши коментар