Мојата кујна

Franglais – Француски сендвич

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

Парчиња леб

½ половина главица кромид

1 лажица маслиново масло

кашкавал

путер

сол и бибер

ПОДГОТОВКА:

Во тава ставете маслиново масло, пропржете го кромидот, додека не омекне. Пржете на тивко.

Лепчињата леб намачкајте ги со путер.

Изрендајте кашкавал и ставете го на едната кришка, а испржениот кромид на другата на која веќе сте ставиле путер. Зачинете по желба.

Од лепчињата формирајте сендвич и ставете го во тавче да се запече и да фати боја.

Уживајте!!!

Напиши коментар