Здраво тело

Фстаците се здрава замена за чоколадата

Ако мислевте дека од фстаците се дебелеете, дека тие ви штетат на убавата линија се лажете. Тоа е здрава храна која е одлична алтернатива за чоколадата, чипсовите или останатите слатки.

Ако сакате да го намалите новото на лошиот холестерол, да се заштитите од срцеви заболувања и да спречите карцином, секојдневно јадете по една рака фстаци. Овие оревести плодови се полни со антиоксиданси кои ги штитат ќелиите на организмот од шештните материи. За разлика од другите оревести плодови, фстаците имаат поголема количина на диететски антиоксиданс лутеин, бета каротен и гама токоферол.

Ако сакате да ослабете јадете фстаци наместо чоколада, чипс… но, само умерено. Поголема количина може да ве здебели. Една рака на ден е сосема доволно.

Напиши коментар