Мојата кујна

Грузиска салата

Пробајте ја оваа освежителна салата со многу хранливи состојки.

Потрени состојки:

–      2 главици зелена салата

–      2 свежи краставици

–      2 врзопа ротквици

–      3 млади лукчиња

–      4 јајца

–      зачини

–      кисела павлака

Подготовка:

Ситно исецкајте го зеленчукот, сварете ги јајцата и исецкајте ги. Измешајте ги состојките, додајте кисела павлака и ставете ги зачините. Убаво промешајте и декорирајте со неколку кришки ротквица.

 

Напиши коментар