Здраво тело

Храна која има повеќе калории од што мислевте

Многумина од нас веруваат дека ако се хранат здраво, воедно јадат нискокалорична храна.

Не се лажете, еве на што треба да внимавате:

Суво грозје – тоа е суперздрава храна, но не е и без калори. Во една кесичка има преку 130 калории, што значи подобро е да изедете една порција свежо грозје.

Темна чоколада – вистина е дека таа е поздрава од обичната, но тоа не значи дека има помалце калории. Во 100 гр темна чоколада може да има и 600 калории, затоа не претерувајте, јадете по еден ред а остатокот оставете го за утре.

Маслиново масло – само со две лажици од маслиновото масло вие ќе си го збогатите оброкот со 238 калории. Со сите маснотии треба да бидете претпазливи, па и со маслиновото масло исто така.

Сувото овошје – сувото овошје и јаткастите плодови се навистина здрави, но во само една шолјичка суво овошје и бадеми може да содржи до 700 калории, затоа јадете со мерка.

Лосос – тоа е исклучително здрава риба, но не дека е и без калории. Едно филе во порсек има 700 калории, па кога сето тоа убаво ќе го зачините може да добиете оброк од 1000 калории.

Напиши коментар