Здраво тело

Храна која ќе ви го забрза метаболизмот

Спориот метаболизам е проблем на речиси секоја трета личност. Предизвикува надуеност, мачнина, болки во стомакот, а овие луѓе имаат проблем и со својата тежина. Па најчесто од нив слушаме дека буквално што и да изедат се “лепи” за нив.

За да си помогнете одберете ја вистинската храна. Храна која ќе го забрза вашиот метаболизам:

Бадеми – богати се со незасите масни киселини, протеини и влакна

Јаболки – досржат многу малку калории, богати се со влакна и ја регулираат работата на цревата

Зелен чај – богат е со антиоксиданси кои го забрзуваат метаболизмот

Грејпфрут – богат е со влакна кои исто така го регулира системот за варење на храната

Спанаќ – богат е со антиоксиданси, магнезиум, калиум, витамин Ц и го забрзува метаболизмот

Јогурт – богат е со протеини, пробиотик кој моќно се справува со мрзеливиот стомак

Напиши коментар