Мојата кујна

Италијанска компир салата

ПОТРЕБНО Е:

 • 500 гр компири
 • 300 сланина, исечкана на коцки
 • 4 домати, исечени на четвртинки
 • полаглавица кромид
 • 60 мл маслиново масло
 • 4 чешниња лук
 • 300 грама боранија, обарена
 • пола лажиче оригано
 • 4 ливчиња ситно сечкан босилек
 • 60 грама ситно сечкан магдонос
 • сол и бибер

ПОДГОТОВКА:

Сварете те ги компирите  во зовриена и солена вода. Лукот и магносот ситно исечкајте ги. Кога компирите ќе бидат сварени, уште додека се топли излупете и исечете ги на четвртинки. Пропржете ја  сланината, додека да се стопи маснотијата. Компирите зачинете ги со сол, бибер и додадете ги преостанатите состојки : лук, кромид, домати, сланина, оригано, магдонос, боранија.

Измешајте ја салатата убаво.

Уживајте!!!

 

Напиши коментар