Здраво тело

Јадењата со маслинки го продолжуваат животот

Маслинката е чудотворен плод…Освен што во неа уживате, таа помага и да го зачувате Вашето здравје !!!

Секој вид на маслинка е извор на незаситени масни киселини и витамин Е. Сочните плодови го намалуваат нивото на холестерол, штитат од појава на сите видови канцер и воспалителни процеси, го успоруваат страреењето на организмот, го чуваат срцето и крвните садови, помагаат кај астмата, остеопорозата, реумата и ги ублажуваат симптомите на менопаузата.

100 гр. зелени маслинки содржи:

145 калории,

3,8 гр. јаглехидрати,

3,3, гр. целулоза, 1 гр. протеини,

0,5 гр. шеќер,

75, 3 гр. вода,

92 мг. Омега 3 масни киселини,

1215 мг. Омега 6 масни киселини,

20 мкг. Ретинол ( провитамин А),

231 мкг Бета каротен ( провитамин А),

3,8 мг. витамин Е,

1,4 мкг витамин К,

0,2 мг. Витамин Б3,

52 мг. Калциум,

0,5 мг. Железо,

11 мг. Магнезиум,

4 мг. Фосфор,

0,9 мкг. Селен.

Напиши коментар