Мојата кујна

Јамајка банани

Интересен сладок десерт за оние кои не ја сакаат традиционалната кујна.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3-5 банани

1 голема шолја шеќер

Вода

Рум

Шлаг пена

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во поширока тава ставете го шеќерот и пропржете го додека не добие златно-жолта боја. потоа налејте чаша вода и оставате цврстиот карамел да се стопи. Откако ќе се стопи карамелот додадете пола шолја за кафе рум и варете додека не добиете сос густ како мед.

Бананите исечете ги на пола по должина и спуштете ги во густиот сос, оставете ги околу 1 минута и извадете ги.

Чинијата за сервирање украсете ја со шлаг, ставете ги бананите и прелијте со сосот.

Совет:

Можете да ја искомбинирате декорацијата со сладолед од ванила, прелив од чоколадо …

Уживајте!!!

Напиши коментар