Мојата кујна

Кајгана со пршута

Потребни состојки:

–          50 гр ситно исецкана пршута

–          12 свежи јајца

–          кашкавал

–          малку сол

–          бибер

–          масло

Подготовка:

Најпрво на загреаното масло кратко пропржете ја пршутата. Потоа ставете ги јајцата и зачините. Мешајте непрекинато и пржете три минути.

Лебчињата поставете ги на чинија, а одозгора ставете од јајцата. Додека кајганата е топла ставете по едно тенко праче кашкавал одозгора за да се растопи.

Ова е идеален појадок кој ќе ве обезбеди со многу енергија.

Напиши коментар