Мојата кујна

Киндер колачи

Подготовка:

Тесто:  Изматете ги жолчките од јајацата и 5 лажици шеќер, додадете вода, какао и прашок за пециво. Изматете ги белките, а потоа додадете ја смесата од жолчките и брашното и мешајте додека не се соедини.

Обложете го плехот за печење и истурете ја смесата.

Печете 15 минути на 180 степени.

Фил: Сварете 500 мл млеко со шеќер и ванилин шеќер. Во останатото млеко ставете густин и направете крем. Кога ќе се олади изматете и маргарин.

Глазура: Чоколадото растопете го со путер.

Исечете го тестото на два дела, ставете фил на секоја кора и декорирајте со растопено чоколадо.

Состојки:

Тесто:

 • 5 јајца
 • 5 лажици брашно
 • 2 лажици какао
 • 5 лажици шеќер
 • 1/2 филџан вода
 • ½ прашок за пециво

Фил:

 • 600мл млеко
 • 5 лажици шеќер
 • 6 лажици ванилин шеќер
 • 1 маргарин
 • 80гр густин

Глазура:

 • 200гр чоколадо
 • 100гр путер

Напиши коментар