Мојата кујна

Кокос крем

Потребни состојки:

–      200 гр кокосово брашно

–      пудинг од ванила

–      5 дл слатка павлака

–      5 дл млеко

–      5 листови желатин

–      ванила

–      рум

Подготовка:

Листовите желатин потопете ги во вода. За тоа време сварете го пудингот и додека е топол додадете го исцедениот желатин и убаво измешајте. Ставете го кокосот, румот и ванилата. Кога ќе се излади убаво, додадете ја слатката павлака, која претходно убаво сте ја изматиле. Смесата ставете ја во мали чинии и ставете ја во фрижидер.

Напиши коментар