Мојата кујна

Компир во млеко

Потребни состојки:

–          1 кг компири

–          200 мл млеко

–          малку путер

–          една чаша павлака

–          2 чешниња лук

–          1 главица кромид

–          зачини по вкус

Подготовка:

Во млекото ставете ја павлаката, па веднаш ставете го исецканиот компир на парчиња, ни премногу тенки и премногу дебели. Ставете го ситно исецканиот лук и кромид и зачинете. Варете на кратко, а веднаш потоа сипете ја смесата во огноотпорен сад, ставете малку путер одозгора и печете на 200 степени додека не зарумени.

 

Напиши коментар