Убавина

Краставици и мед за совршена кожа

Ова се маските кои филмската дива, Софија Лорен ги практикува. Почувствувајте ја моќта на природните маски и видете ги ефектите веднаш.

Маска од краставица

–      1 краставица

–      ¼ лажица лимонов сок

–      1 лажица алкохол

–      1 белка изматена во цврст снег

Изматете ја белката, исцедете го сокот од краставицата, додајте го во белката заедно со лимоновиот сок и алкохолот и нанесете ја смесата на лицето. Оставете нека се суши 15 минути, а потоа измијте се.

Маска од мед

–      1 лажица мед

–      1 жолчка

–      1 лажица маслиново масло

Измешајте ја жолчката со маслиновото масло, а потоа додајте го медот. Нанесете ја смесата на лицето и оставете нека делува 15 минути.

Напиши коментар