Мојата кујна

Кремаст колач од малини

Потребни состојки за кората:

–      2 јајца

–      2 лажици шеќер

–      2 лажици брашно

Потребни состојки за филот:

–      400 гр слатка павлака

–      50 гр шеќер во прав

–      300 гр малини

Подготовка:

Изматете ги состојките за кората и испечете  ја во голем плех за да биде тенка кората. Изматете ја слатката павлака со шеќерот, а потоа додадете ги малините. Премачкајте ја кората со филот и ставете го колачот во фрижидер. Одозгора премачкајте со шлаг.

Напиши коментар