Мојата кујна

Куглоф со банана и чоколадо

Засладите се со вкусен куглоф со банана и чоколадо. Преубава комбинација кој ќе ви го разубави денот.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 грама путер

2 шолји шеќер

3 јајца

2 банани

2 шолји брашно

¼  прашок за печиво

½  шолја млеко

170 грама чоколадо за готвење

Ванилин шеќер за посипување

НАЧИН НА ПОДГОТОВКАЖ:

1. Изматете го путерот, додадете го шеќерот, јајцата, испасираните банани, брашното, прашокот за печиво и ситно исечканата чоколада и матете додека не добиете компактна маса.

Смесата сипете ја во калуп за куглоф и печете во претходно загреана рерна на 180 степени Целзиусови 45 минути ( можете со чачкалица да проверите дали тестото е печено)

Кога куглуфот ќе биде печен, додека е се уште топол ставате го на поголема чинија и посипете со ванилин шеќер или сечкани бадеми.

Совет:

Прелијте го куглуфот со топено чоколадо. За тоа ќе ви биде потребно уште едно 100 грамско чоколадо за готвење.

Уживајте!!!

Напиши коментар